Donează
Susține Federația
Donează
Noutăți

Ședința Comitetului Interministerial pentru Combaterea și Prevenirea Abandonului Școlar

Astăzi, la Cancelaria Prim-ministrului, am participat la ședința Comitetului Interministerial pentru Combaterea și Prevenirea Abandonului Școlar, reprezentând Federația Națională a Părinților – Edupart unde s-au discutat viitorul programului „Masă sănătoasă” și propunerile pe care România le va transmite Comisiei Europene pentru exercițiul financiar 2028–2034. Din partea Federației, am susținut o viziune clară: masa sănătoasă în școli trebuie privită ca un serviciu public educațional esențial pentru combaterea abandonului școlar, reducerea sărăciei infantile și protejarea copiilor vulnerabili.

În calitate de Vicepreședinte al European Parents’ Association (EPA) am venit cu propuneri fundamentate pe modele europene de succes și pe nevoia unei implicări reale a părinților în monitorizarea și dezvoltarea acestor programe dedicate copiilor.

Am propus:

• transformarea „Mesei sănătoase” într-un serviciu educațional permanent;

• acces echitabil pentru toți copiii, fără stigmatizare;

• finanțare europeană integrată pentru masă caldă, infrastructură și educație nutrițională;

• implicarea părinților în mecanismele de monitorizare și evaluare;

• dezvoltarea unui model sustenabil, inspirat din bunele practici europene.

Mulțumim doamnei profesor Antoci Luciana Consilier de Stat in cadrul Cancelariei Prim-ministrului, instituțiilor participante și tuturor partenerilor implicați pentru deschiderea către dialog și colaborare.