Campanii antidrog în școlile din Călărași și Oltenița
Substanțele interzise sunt peste tot prezente în școli, cluburi sau chiar în spitale. În județul Călărași, aflat într-o zonă cu o incidență scăzută, autoritățile au inițiat mai multe campanii prin care încearcă să-i țină la distanţă pe tineri de acest viciu periculos.
Reporter: Mădălin Sofronie – Problema consumului de droguri în rândul tinerilor aduce împreună părinți și copiii.
Floriana Grozavu, președintele Federației naționale a părinților filiala Călărași, explică ce trebuie să facă adulții pentru a-i feri pe copiii de pericolul substanțelor interzise.
Floriana Grozavu: Cred că trebuie cumva și noi să venim spre ei, să ieșim puțin din bula nostru de confort în care ne învârtim de multe ori sub aspectul ‘sunt prea ocupat de la muncă, am prea multe pe cap’, să venim să discutăm mai mult cu ei, să vedem care sunt problemele lor.
